Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o RS v češtině:
RuneScape:
RS je multiplayer online hra, hraje se na netu a bez připojení na net si jí nezahrajete. Nejsem nějak extra zběhlý v počítačové terminologii, slyšel jsem, že hra je založena na systému MMORPG co to znamená, to vám neřeknu. Bude to asi vypadat laicky, ale jinak to popsat neumím. Poté co si vytvoříte nový účet, budete obdarováni postavou. První věc, kterou musíte udělat, je nastavit její vzhled. Ten už se dá ve hře upravit jen zřídka, tak nepřehánějte. Poté so ocitnete v prostoru nazvaném Tutorial Island. Zde si postupně projdete všechny možné základní úkony: kácení stromů (woodcutting, wc), žhářství (firemaking, fm), rybaření (fishing), vaření (cooking), těžení (mining), kovářství (smithing), magii (magic), náboženství (prayer), střelbu (ranged) a oblíbený souboj nablízko (combat). Navštívíte oblíbenou banku, finanční poradce vám poradí jakými způsoby vydělávat peníze, kuchař vás naučí pouštět si hudbu apod. Nakonec po magickém zranění slepice budete hozeni do víru hráčů, předmětů, nepřátel a slov. Objevíte se v lokalitě zvané Lumbridge Castle. Zde si již můžete dělat téměř co chcete. M"žete se trénovat v boji nebo se trénovat v jedné určité dovednosti. Můžete plnit úkoly nebo třeba vydělávat peníze. Můžete navštívit Divočinu (Wilderness), kde můžete bojovat proti reálným hráčům. Můžete si hledat známé, sbírat hudební ukázky nebo všechno dohromady. Můžete si vysloužit pověst hajzla, svině, mága, válečníka, střelce, kněze, boháče, žebráka, hodného člověka, boha. Můžete se stát členem nebo i vůdcem některého z klanů, kereých je na RS tisíce. Avšak ani toto by nebyla dobrá hra, kdyby neměla aspoň nějaká pravidla:

Rule 1 - Offensive Language

Je zakázáno jakkoliv používat útočných, rasistických nebo obscénních výrazů. A to nejen v angličině. V případě, že na vás bude někdo slovně útočit, nebo budete svědky, že to někdo dělá jiným. Máte právo nahlásit to použitím tlačítka Report abuse. Správcům hry bude odeslána zpráva. V případě, že tohoto zneužijete, můžete se stát "stíhaným" vy! V případě, že nejdříve nepodáte zprávu, a pak se po hodině rozhodnete, že to přece jen nahlásíte, máte smůlu! Tlačítko lze použít pouze v případě, že daný hráč mluvil nebo obchodoval v nejbližší době! Takže se nerozmýšlejte a pošlete oznámení. Za útočný jazyk je též považován "nevyžádaný text", což je když někdo jen tak chodí a pořád něco říká, aniž by to mělo nějaký smysl (Např.: flahfkgjdfhgfjghfgdrughfvnockwpaijefrijaadmsdvhogfjogfogúfsdhojsúfhgsj). Pokud se podobné zprávy opakují je ve vašem zájmu daného hráče "udat". Pozn.: Za slovo "noob" nemáte právo nahlašovat hráče! Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je tyto lidi ignorovat! Toto slovo je totiž zkrácený výraz pro slovo newbie, které znamená nováček, začátečník.

Rule 2 - Item Scamming

Je zakázán scam věcí. Toto pravidlo je především pro ochranu nováčků. Příklad toho co je scamming:
Je považováno za scam, když řekneme, že daná věc je vzácná, když to není pravda?
Ano.
Je považováno za scam, když vyměníme věci těsně před přijetím obchodu a budeme doufat, že si toho ten druhý nevšimne?
Ano.
Je považováno za scam, když požadujeme za prodávanou věc vyšší cenu než j obvyklá?
Ne, ale není v duchu hry prodávat věci za trojnásobnou cenu apod., pokud však danou věc opravdu chcete a rychle, je to na vás. Za toto nemůžete hráče nahlásit.
Je považováno za scam, když někdo sebere ze země mé šípy?
Ne. Pokud upustíte určitou věc, chvíli trvá než se objeví očím ostatních hráčů, takže pokud upustítevěc máte dost času ji sebrat. I když je toto nevýhodné ve střeleckém souboji. Tehdy se stává často, že se šípy objeví dříve než dobojujete. Můžete je sice pak požadovat zpátky, ale nemusíte je dostat.
Je možno ozdobit brnění?
Ne! Ozdobená brnění jsou ve hře jako ozdobená. Není žádný způsob, jak by mohli hráči ozdobit své nebo tvé brnění. V případě, že někdo nabízí za peníze ozdobení vašeho brnění nebo, že chce někdo půjčit brnění, aby vám ho ozdobil, je to SCAM.


Rule 3 - Password Scamming

Je zakázán spam hesla - tj. zjišťovat heslo jiného hráče nebo se o to snažit. Toto pravidlo je porušováno velmi často, a tak nahlášení tohoto přestupku bude hodnoceno velmi pečlivě. Pravidlo vzniklo protože v případě, že někdo zjistí vaše heslo, můžete přijít nejen o věci a peníze, ale i o postavu samotnou a velmi nepříjemné to je v případě, že jste Member, kdy za tuto možnost platíte.
Je považováno za scam, pokud se snažím zjistit heslo, ale neuspěji?
Ano!
Je považováno za scam, když se ptám v jiném jazyce?
Ano!

Je považováno za scam, když se zeptám na Bank PIN?
Ano!

Rule 4 - Cheating/Bug Abuse

Je zakázáno používat cheaty nebo zneužívat chyby v softwaru hry.
Nesnažte se hledat nějaké cheaty nebo chyby ve hře. V případě, že na nějaký narazíte, nezneužívejte ho! Nahlašte ho tlačítkem Report bug/fault a neříkejte o něm nikomu dalšímu. Poté nebudete mít žádné problémy.
Existují nějaké cheaty v RS?
Ne, v RS neexistují žádné cheaty a Jagex se nesnaží žádné dodat. Pokud se snažíte vyzkoumat nebo vložit nějaké cheaty do RS, hraničí to s porušováním pravidel.

Rule 5 - Jagex Staff Impersonation

Nesnažte se z jakéhokoliv důvodu vydávat za členy Jagexu. Jsou tři způsoby jak předejít podvodu tímto způsobem:
  1. Členové Jagexu mají před svým jménem zlatou korunku.
  2. Členové Jagexu se vás nikdy nezeptají na heslo.
  3. Členové Jagexu vás nikdy nekontaktují skrz vaší postavu.
Kdykoliv se někdo bude vydávat za člena Jagexu a chtít po vás heslo nebo osobní údaje, bez váhání ho nahlašte.
Ti co mají před jmény stříbrnou korunku jsou "Player Moderators", v případě, že také porušují pravidla bez váhání je také nahlašte.

Rule 6 - Account Sharing/Trading

Je zakázáno prodávat nebo vyměňovat účty. Každý hráč může mít několik účtů, ale žádný účet nesmí mít několik hráčů. Jakmile máte svůj účet, tak ho prostě máte a je váš můžete si s ním dělat co chcete kromě prodávání, půjčování, vyměňování nebo dávání jiným hráčům. Je zakázáno jak být prodavačem účtů, tak jejich kupujícím! Pokud uvidíte, že se někdo snaží prodat určitou postavu, ihned to nahlašte!

Rule 7 - Using Third Party Software

Je zakázáno používat všelijaké softwary pro hru. Myšleno například software, jenž vám umožní to, že nebudete u počítače a software bude stále do RS odesílat rozkazy k určité činnosti (mining, woodcutting, fishing, runecrafting). I z toho důvodu jsou na RS takzvané Random Events - Náhodné události. Jejich popis je uveden jinde. Těchto softwarů je mnoho, ale existuje i mnoho jiných s jinými účely.

Rule 8 - Multiple Logging-In

Toto pravidlo je zneužíváno asi nejčastěji a k jeho úplnému zabránění asi nikdy nedojde. Můžete mít více účtů, ale ty nesmějí mezi sebou obchodovat, bojovat a jakkoliv spolupracovat s účtem druhým. To obsahuje i způsob obchodování nazvaný Drop Trading - způsob, kdy s postavou upustíte několik věcí na zem, poté se rychle odlogujete, zalogujete se za druhou postavu a čekáte na daném místě, než se věci objeví. Zakázáno je i dávat věci jiným lidem, kteří je dají druhé postavě.

Rule 9 - Encouraging Others to Break Rules

Je zakázáno navádět ostatní k porušování pravidel a pomáhat jim v něm - tj. vytvářením, prodáváním softwarů apod.

Rule 10 - False Representations

Je zakázáno obviňovat nevinného člověka, snažit se získat cizí heslo pomocí Password Requests, zasílat výhružné vzkazy Jagexu nebo Jagex žádat o přidání určitého levelu k určitému skillu, žádat zadarmo různé věci apod.

Rule 11 - Advertising/Website

Je zakázáno inzerovat a dělat reklamu různým výrobkům na webu, odkazovat lidi na určité stránky - toto se týká i udávání adresy klanu nebo fanouškovské stránky, bohužel. Bez komentáře. Pravidla pro Fan Sites jsou zde splněna a nebudu je zde rozepisovat.

Rule 12 - Real World Item Trading

Je zakázáno obchodovat skrz RS s reálnými věcmi, včetně pravých peněz. Je zakázáno platit za to, že ve hře dostanete od někoho nějakou věc. V případě, že je toto po vás požadováno, bez váhání žadatele udejte.

Rule 13 - Asking for Personal Details

Je zakázáno ptát se na osobní údaje jako je plné jméno, adresa, e-mail, telefon. Je v pořádku pokud se na něco zeptáte přítele, ale doporučuji používat osobní chat. V případě, že jste tázáni, dejte si pozor na to, co máte uvedeno v případě, že zapomenete heslo. Tímto způsobem lze také zjistit vaše heslo a to by se vám asi nelíbilo.

Rule 14 - Misuse of Official Forums

Je zakázáno zneužívat oficiální fóra. Za zneužití je pokládán spam (tapetování, nevyžádané příspěvky) a odkazování na jiné stránky, byť třeba i fanouškovské nebo klanové.

Rule 15 - Advert Blocking

Je zakázáno blokování reklam na RS. Asi už jste si všimli, že na RS se vyskytují po stranách všelijaké reklamy. Je zakázáno tyto reklamy blokovat. Výjimka je v případě, že budou reklamy útočné. Tehdy klikněte na malý otazník vedle reklamy, kde budete instruováni co s reklamou dělat. V případě, že bude reklama zpomalovat váš počítač, klikněte na ni pravým tlačítkem a nastavte Quality na Low. V případě, že ani to nepomůže, nahlašte to Jagexu.

To je z pravidel vše... =D
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář